2010. április 28., szerda

ROYAL WARRIORS {HIVATÁSOS GYILKOSOK} (1986)

David Chung, 香港

A girls with guns imitációk tucatjait elindító YES, MADAM! (IN THE LINE OF DUTY 2) után a malajziai születésű hongkongi akciókirálynőt, Michelle Yeoh-t a ROYAL WARRIORS-ban (IN THE LINE OF DUTY 1!) vetették be újra. A dinamikus, kőkemény akciózásokat egy ma már butuskának ható, egyszerűre sarkított történet rendezi egységbe: háborús veterán terroristák megpróbálják kiszabadítani a Japán - Hong Kong repülőjáraton utazó letartóztatott társukat, de a szabadságát töltő hongkongi rendőrnő (Michelle Yeoh), búsképű japán Interpol ügynök (Hiroyuki Sanada), bájgúnár szekuritis (Michael Wong) alkotta botcsinálta triónak sikerül meghiúsítani a műveletet. A banda HK-ban maradt fele bosszút esküszik, és nekilátnak leszámolni a médiában hősként ünnepelt hármassal. Kegyetlenségüket mi sem jellemzi jobban, mint hogy nem a Yeohnak irritáló módon udvarló Michael Wongot teszik először jégre, hanem Sanada aranyos kis japán famíliáját.

Innentől akció akció hátán, jóval kevesebb ripacskodással, mint ami a YES MADAM-ban volt. A koreográfus egy kevésbé közismert név: Mang Hoi. A Sammo Hung Action Team tagságival rendelkező kölyökképű színész/kaszkadőr ez idő tájt Corey Yuen Kwai-t segítette ki olyan filmekben, mint a YES MADAM vagy a RIGHTING WRONGS. A szólóban jegyzett ROYAL WARRIORS egy nem elhanyagolható tehetségű ringmestert fed fel, akit később rossz útra térített a szerelem: filmet rendez barátnőjének, Cynthia Rothrocknak. A BLONDE FURY-t követően úgy kiritkásodik a filmográfiája, mint az én hajam, miután megnéztem egy amerikai Rothrock produkciót a Hálózat Tévén.

A D&B produkciós cég IN THE LINE OF DUTY sorozatának több epizódjához hasonlóan itt is egy operatőrt ültettek a rendezői székbe, nem is akármilyet. Az éjszakai bárban lezajló, John Woo látványosságaival vetekedő gunfunál mutatkozik meg csak igazán, hogy a DON’T PLAY WITH FIRE és a THE IMP operatőre volt a főnök. David Chung később Tsui Hark felügyelete alatt folytatja rendezői karrierjét (I LOVE MARIA, WEB OF DECEPTION).


Hiába szeretnénk elbagatellizálni érdemeit, Michael Wong (THE CASE OF THE COLD FISH) mellett nem mehetünk el szó nélkül. A partra vetett halként Hong Kongba került ABC (American Born Chinese) egy tátogó aranyhallal is összeméri színészetét - 0:1 a hal javára. Szerepe szerint megölik, de visszatér, legalábbis metafizikai értelemben: a gazfickók kiássák koporsóját és egy daru segítségével fellógatják az ég (tian) és föld (di) közé. Amíg a tian di közt vagy, lelked nem talál megnyugvást - tartják a kínaiak. Lényegében a teljes finálé a "Micheal Wong" feliratú koporsó körül folyik, beigazolva annak a jövendőmondónak szavait, aki a kis Michaelnek annak idején megjósolta: bölcsőd és koporsód lesz a hongkongi filmgyártás.

A forgatás során fellépő nyelvi problémákra így emlékszik vissza Michelle Yeoh: „Se Michael, se Henry (Sanada) nem beszéltek kantoniul, és az én kiejtésem is meglehetősen kezdetleges volt. Mivel hangrögzítés nélkül dolgoztunk, nekünk ez nem okozott túl nagy problémát, de szegény rendezőnek rendesen meggyűlt a baja velünk, mert akárhányszor kantoniul próbáltunk megszólalni, a teljes stáb röhögőgörcsöt kapott. Ezért Henry és Michael legtöbbször a kínai szöveggel megegyező hosszúságú angol párbeszédekkel beszéltek egymással, engem is valaki más szinkronizált le utólag. Egészen a RENDŐRSZTORI 3-ig nem hallhatta a közönség az igazi hangomat.”

Ez a sokak számára emblematikus videóklasszikus (Hivatásos gyilkosok) olyan elementáris erővel szolgálja ki az akcióra éhes nézők igényeit, hogy az majdnem sok is. A végső leszámoláskor begördülő, olasz posztapokaliptikus sci-fibe illő szuperjárgány már tényleg nem kellett volna. Ha a forgatókönyvíróknak nem is, a tetves mozijegyedért az életüket kockára tevő közreműködőknek kijár a respekt. Az optimisták reménykedhetnek, hogy Fortune Star katalóguscím lévén talán nálunk is megjelenik az Akció Klasszikusok DVD-sorozatban. Second unit rendező: Johnnie To.

2010. április 25., vasárnap

filmplakátok az ex-Jugoszláviából

(These Yugoslavian movieposters were found in the vault of a Hungarian cinema. Click on pic for bigger size.)

Egy Nyugat-dunántúli mozi mélyéről lettek felhozva az alábbi jugó (horvát) poszterek. Azt nem sikerült megtudnom, hogy mi célból kerültek át Magyarországra, ezeket soha nem mutatták be nálunk.

BLOOD BEACH


Q - THE WINGED SERPENT

THE VAMPIRE LOVERS (Hammer)

BLASTFIGHTER

THUNDER (Fabrizio De Angelis)

THE GREAT ALLIGATOR RIVER
(Sergio Martino)
ugyanez, csak ennek megcsócsálta a tetejét egy rijekai alligátor:

MANHATTAN BABY (Lucio Fulci)

10 TO MIDNIGHT

DEATH WISH 2

PUMA MAN (Alberto De Martino)

RUSH (Tonino Ricci)

MIL CAMINOS TIENE LA MUERTE (1977, mexikói)

YOR (Antonio Margheriti)

I PREDATORI DI ATLANTIDE (Ruggero Deodato)

PARASITE 3-D

MAD MISSION



THE REBEL INTRUDERS (Shaw Bros.)

2010. április 22., csütörtök

MY FATHER IS A HERO (1995)

Corey Yuen Kwai, 香港



Megannyi kosztümös szerep után Jet Li-t Yuen Kwai modernizálta a BODYGUARD FROM BEIJING-ben. Kevin Costner Több mint testőrének langyoska kanto-kópiáját a két Yuen „testvér”, Kwai és Tak különleges akciókoreográfiája pezsdítette fel, némiképp feledtetve azt a tényt, hogy Jetet hiába hozták össze ’94 legszexisebb hongkongi színésznőjével, úgy állt neki Christy Chung, mint shaolin pap kezében az akusztikus gitár. A relatív sikertelenség ellenére pár hónappal később ismét összejött a NEW LEGEND OF SHAOLIN-nal már egyszer bizonyított Jet Li/Tze Miu/Yuen Kwai/Yuen Tak/Wong Jing aranycsapat, és elkészült Li máig legalulértékeltebb munkája, egy olyan mainstream akciófilm, amihez hasonlót (szomorú sóhaj) már nem nagyon csinálnak se Hong Kongban, se sehol.



Kung Wei (Jet Li), a pekingi titkosrendőrség téglája éppen bevetésen van, hamisított útleveleket vesz át gengszterektől egy félreeső sikátorban. Közben alsó tagozatos fia (Tze Miu) megnyerni készül a hatalmas stadionban megrendezett wushu-bajnokságot. A két helyen zajló akciójelenet ügyesen össze van vágva, már itt kitűnik, hogy Wong Jing ide vagy oda, ezt nem csak úgy, menet közben hányták oda a vászonra, á la HIGH RISK.



A tisztes szegénységben élő, igazi foglalkozásáról mit sem sejtő kis famíliáját Kung elhagyni kényszerül, mikor megkapja legújabb feladatát: szöktesse Hong Kongba a börtönbe zárt gengsztert (a tajvani akcióguru, Blacky Ko), majd az imigyen megszerzett respekt segítségével épüljön be a férfi triádbandájába. Ez az a pont, ahol Wong Jing, a forgatókönyvíró végre leteszi névjegyét: a történetvezetés együgyű és logikátlan, a karakterek elnagyoltak. A végig ballonkabátban, fekete napszemüvegben és fehér kesztyűben nyomuló triádfőnök (Yu Rong Guang) színtiszta karikatúra, ám a kabátujjból ki-be csusszanó fehér villámkezek egészen új perspektívát nyitnak Yuen Kwai rövid mozdulat-montázsokból összeállított comic book koreográfiájának.



Kung immáron egy hongkongi rablóbanda tagjaként részt vesz egy litván bombakereskedőkkel lefolytatott össznépi lövöldözésben, majd megmenti az őt üldöző nyomozónő (Anita Mui) életét. Odahaza erről persze mit sem sejtenek, egészen addig, amíg Anita el nem látogat a családhoz. Mui szuggesztív személyisége és a Yuen Kwaitól meglepő finomságú rendezés valahogy eladja a halálosan beteg anyát felvonultató drámát,
amit természetesen egy Mui hosszú lábaira tervezett akciójelenet koronáz meg.


A szürkére fényképezett kommunista Kínából ismét a neonfényes Hong Kongba utazunk, ahol némi forgatókönyvírói csűrés-csavarás után Jet, Tze Miu és a bandafőnök egy asztalnál kötnek ki. Tudván, hogy identitásuk felfedése az életükbe kerülhet, Jet idegenként kezeli a fiát. Ekkor a főnök, amolyan tesztként, fogja a kisfiú fejét, és beledolgozza az üvegasztalba. Ehhez hasonló jelenetet Hollywoodtól sosem fogsz látni.



Bizony, a MY FATHER annak a kihalás szélére került Hong Kong Cinemának a produktuma, aminek a hongkongi/tajvani közönség kegyeinek elnyerése még sokkal fontosabb volt, mint a görcsös megfelelési kényszer valamelyik nagy külföldi stúdió forgalmazójának (ennek elrettentő példájaként lásd Yuen Kwai SO CLOSE-ját). Ez esetünkben azzal jár, hogy családi mozi létére ultraerőszakos, és benne van az akkortájt készült minőségibb HK filmekre jellemző (A CHINESE FEAST, LOVING YOU, FULL THROTTLE) erős érzelmi töltet, ami képes összetartani a helyszínek között zűrzavarosan cikázó akciózásokat.


Jet Li karizmája átütő, Tse Miu a legjobb gyerekszínész, akit hongkongi filmben valaha láttál. A NEW LEGEND OF SHAOLIN apa-fia teamjét a DRUNKEN MASTER 2 lábmunkájával kombináló finálé a szembetűnő drótozás ellenére is szenzációs. Yuen Kwai könnyen felismerhető, stílusos rendezése alighanem szemforgatásra készteti a nyugati akciókultúrán nevelkedett nézőket (absztrakt kontinuitás és egyéb apróságok), pedig alaposan leiskolázta kortársait - nyomában sem Ching Siu Tung (DR.WAI), sem Yuen Woo Ping (BLACK MASK) nem tudott ennyire komplett és szórakoztató Jet Li produkcióval előállni.

Nb.: a THE ENFORCER-re keresztelt, alaposan megnyirbált és áthangszerelt változattól óvakodjunk, csakis a hongkongi lemez tartalmazza az eredeti művet.

2010. április 21., szerda

Harcművészeti Mokép vitrinkártyák (+ három plakát)

Kiemelt támogató:

http://www.gocsejfilm.hu/
valamint a Zala Grindház Zrt.

(Képekre katt = nagyobb méret)
---------------------------

 -------------------------

AKAKAGE
(a „Red Shadow” mangából készült 1967-es tévésorozat moziváltozata)






--------------------------------





------------------------

HONG KIL DONG
(„az első észak-koreai akciófilm” - 1985)







------------------------



"Jól van McQuade, most kapd elő, amit a nadrágodban rejtegetsz."

---------------------