2009. szeptember 24., csütörtök
GRETA - HAUS OHNE MÄNNER (1977)
2009. szeptember 23., szerda
2009. szeptember 22., kedd
Látom az olasz horror jövőjét, úgy hívják...
Az idén Cannesban bemutatott és azóta nyomtalanul eltűnt NIGHT OF THE SINNER-ben egy fiatal könyvtárosnő érkezik az olasz kastélyba, hogy katalogizálja az ott található könyvtárat. A sötét múltú tulajdonost az a Robert Englund játssza, akinek sürgősen találnia kellene egy új ügynököt, különben megeshet, hogy legközelebb egy bulgár tévéfilmben láthatjuk viszont gróf Drakulaként.
2009. szeptember 19., szombat
ZINDA LAASH (1967)
chez Lucy -
2009. szeptember 12., szombat
PLACER SANGRIENTO (1965)
A hatvanas évek elején egy sikerei csúcsán lévő argentin rendezőt könyörtelenül támadtak a helyi kritikusok. A rendezőt úgy hívták Emilio Vieyra, aki az állandó megvetés ellenére mára egy egész generáció tiszteletét vívta ki azzal, hogy Argentínában egyedülálló módon karrierje nagy részét a hátborzongatásnak szentelte.
2009. szeptember 11., péntek
sceneggiatura di Ernesto Gastaldi
"Bava volt a legjobb, utána Freda, harmadik Margheriti. Mindhármójukat jobban érdekelte a képi ábrázolás, mint a karakterek vagy a történet."
"Az összes thrillert egyedül írtam, a többi név csak társprodukciós okokból került fel."
"Azokban a boldog időkben az is előfordulhatott, hogy egy producer felhív és azt mondja: -Figyelj, a feleségem vett egy gyönyörű krokodilbőr retikült, miért nem írsz nekem egy jó kis szkriptet krokodilokról?"
"Annyira szegényes volt a produkció, hogy amikor a rendező kért néhány csontvázat, nem tudtunk szerezni egyet sem. A produkciós menedzser előállt azzal, hogy menjünk ki a temetőbe, és ássunk ki néhányat. Mikor a producer dühösen megkérdezte -Mennyibe fog az kerülni? csak annyit válaszolt: -Majd szegény emberek csontvázait használjuk!"
"Freda teljesen el volt mélyedve a munkában, egyszerre három kamerával dolgozott. Nem ugyanazt vette fel velük más-más látószögből, hanem három teljesen különböző jelenetet forgatott egyszerre!"
http://ernesto.gastaldi.tripod.com/videowachtdog.htm
-------------
http://www.imdb.com/name/nm0002759/
2009. szeptember 9., szerda
HATCHET FOR THE HONEYMOON (1969)
A divatház zavarba ejtően jóképű tulajdonosának legjobb barátja egy hentesbárd, amivel rendszeresen veregeti hátba az újdonsült menyecske-modelleket. Miközben a rendőrség próbál szagot fogni körülötte, Harrington minden egyes gyilkosság elkövetésével közelebb kerül privát rejtélyének megoldásához: vajon ki mészárolta le szeme láttára anyját egy hentesbárddal húsz évvel ezelőtt? Már csak egy áldozat hiányzik, hogy összeálljon a kirakós. Az enyhén szólva labilis idegrendszerű férfinak ott van még hárpia felesége is, aki nem győzi hangsúlyozni keserű frigyük sírig tartó mivoltát. Míg a hentesbárd el nem választ...
Az okkult iránt érdeklődő asszonyság megregulázását követően a cselekmény szellemtörténetként folytatódik, teret adva Bavanak, hogy szabadon zsonglőrködjön a fantázia és realitás között. A félpercenként felbukkanó vizuális bravúrokra szellemes helyzetsziporkák válaszolnak (hamvasztás az üvegházban → odaégett pirítós), jó adag egészséges önreflexióval megspékelve. -Ön szereti a horrorfilmeket? kérdezi a detektív gyilkos főhősünktől, ki alibi gyanánt éppen egy Bava-filmet néz a tévében. -Nem találom annyira szórakoztatónak őket, szerintem a valóság sokkal rémisztőbb. Ő már csak tudja: egy vérbe fagyott hulla várja az emeleten.
A HATCHET-ben a zoomlencsével kiegészült barokkozás addig még Bavanál sem tapasztalt radikális méreteket öltött, nem véletlenül merített innen a legtöbbet Dario Argento a saját filmjéhez. Az emléktárgyakon pásztázó szuperközeli, a megoldás kulcsát rejtő gyerekkori testimone oculare, a szeánszjelenet és maga a lesújtó bárd mind proto-PROFONDO ROSSO. Minő véletlen, utóbbi The Hatchet Murders címen futott Amerikában, Bava filmjét olaszul Il rosso segno della folia-nak hívják. Argento érdeme legfőképp az, hogy újrakevert kártyáival kommerszebbé, és persze brutálisabbá fejlesztette a giallo műfaját. Művérből itt sincs hiány, de a leghatásosabb splatter f/x egy áldozat arcát mintázó vörös kartonlap, ami a bárd lecsapásakor kettéválik. Ez a filléres Bava-trükk akár a rendező zsenialitásának a jelképe is lehetne.
A PSYCHO hatása alatt született film a skizofrén jellege miatt nem egy mestermű, de ha sikerül ráhangolódnunk erre az egyáltalán nem mindennapi giallo mindfuck-ra, akkor ellenállhatatlanná válik édes kísértése. Megjelent nálunk szinkronos VHS kazettán (A hentesbárd / Vico), de tegyünk magunknak egy szívességet, és szerezzük be valamelyik felújított DVD-t, mert képközpontú mű lévén az alapos remaszterelés fedi fel csak igazán a bájait.
2009. szeptember 7., hétfő
Musica Deliria: Abszurd!
Az 1981-ben bemutatott ROSSO SANGUE (avagy ABSURD, vagyis ANTHROPOPHAGUS 2, azaz HORRIBLE, mármint POKOL SZÜLÖTTE) zenéjéről sokáig az a hír járta, hogy a Simonetti nélküli Goblin és egy elmegyógyintézetbe utalt bongóművész közös munkája. A számok sorrendjét saját ízlésünk szerint variálhatjuk meg, hallgatni azonban csak kibaszott hangosan szabad! A 42 percnyi audio-rémület a képre kattintva tölthető:Köszönet Steppenwolfnak, és annak az ismeretlen katonának, aki a bekelitet(?) bedigizte.