2009. június 30., kedd
Ecco, Umberto!
...amikor jelenésem támadt. Ennek a transzcendens élménynek a folyományát lehet itt elolvasni:
http://steppenwolfhu.blogspot.com/2009/06/umberto-ferox-lenzi-violenta.html
UPDATE 2009.07.06. 23:15 : még mindig a NIGHTMARE CITY-t nézem.
2009. június 23., kedd
A Kirk Wong Ügyosztály
Kirk Wong a hongkongi új hullám vége fele kezdte játékfilmes pályáját (THE CLUB - lásd a bejegyzés alján), nevét mégis elsősorban a kilencvenes évek police procedural filmjeihez, az OCTB-szériához kapcsolják, melyek közül a legelső, a CRIME STORY már nálunk is elérhető dvdén (KEMÉNY HALÁL - Budapest Film). A valóban létező Organized Crime and Triad Bureau-t (kantoniul "O-kei", vagyis O-Ügyosztály) 1991-ben hozták létre, akkor, amikor a triádok aktivitása '97 közeledtével megerősödött. Ez az osztály a rendőrség szervezetén belüli banánköztársaságként működik, amelyik bármit megtehet, hogy kézre kerítse a bűnözőket. A filmbéli OCTB nem ismeri az "ártatlanság vélelme" kifejezést, nem bíznak a többi hivatalos szervben, még az elvileg feddhetetlen Korrupcióellenes Bizottságot (ICAC) is rossz szemmel nézik. A ROCK N' ROLL COP azon kevés '97 előtti zsaruthrillerek egyike, amely pozitívan néz elébe a rendszerváltásnak - ha minden jól megy, az egész rendőrség át fog alakulni egyetlen nagy OCTB-vé.
THE CLUB (1981)
2009. június 17., szerda
2009. június 15., hétfő
BONE (1972)
Bill híres-neves "televíziós autókereskedő", valamint hipokrita, frusztrált és rasszista - tipikus amerikai újgazdag, semmirekellő trófeafeleséggel és egy nagy medencével a kertben. Ezt a medencét egy nap kénytelen saját maga kitisztítani, mivel a munkásosztálya szabadságra ment. Talál a lefolyóban egy patkányt és már hívná is ki a "patkányeltávolítókat", amikor feltűnik a színen minden sápadtarcú rémálma: egy kétméteres fekete fickó, piszkos overálban. Ő Bone, a betörő.
Bone akkor esik először pofára, amikor a környék legszebb házaként kipécézett kéróban a fizetetlen számlahegyeken kívül egy cent készpénzt sem talál. Az ágy alá eldugott hamisított életbiztosításból és egy 5000 dolláros csekkfüzetből kiderül, Bill egy ideje külön financiális utakon jár feleségétől. Bone elküldi a férfit a bankba, hogy váltsa zöldhasúkra a csekket; ha nem tér vissza egy órán belül, akkor megerőszakol ("bang the hell out of her...) és megöl (...and cut her throat").
A fekete vs. fehér, valamint az éppen zajló vietnámi háború generálta feszültség csak a felszín, a BONE-t annyi féle képpen lehet magyarázni, ahány szereplője van. A sztereotíp fekete lehet például a gazdag fehérek félelmeinek manifesztációja, egy fantom, akinek fegyvert sem kell használnia, mert puszta lényével képes megbénítani áldozatát. "Én csak azt teszem, amit egy magamfajta feketétől elvárnak." - mondja, miközben készül megerőszakolni a nőt. Időszerű a felállás, mert mi is éppen beérkeztünk abba a morális és financiális krízisbe, amiben plasztikkártyákon felhalmozott hitelekkel próbáljuk elhitetni magunkkal, hogy jól élünk, közben meg rettegünk a "négereinktől".
De Bone is megkapja a magáét. Ahogy a helyzet magaslatára kerül, rögtön előjönnek saját komplexusai. Ő ugyanis attól fél, hogy ebben az egyre szofisztikáltabb társadalomban - amiben a feketék egyetemre járhatnak és fehér nőkkel hetyegnek a filmvásznon - ő kezdi elveszíteni egyetlen fegyverét, azt, amiért az emberek olyannyira tartanak tőle: a fekaságát ("the nigger mystique" ahogyan ő fogalmaz). A már akkoriban is gazdag, Beverly Hills-i rezidens Cohen filmjének bája, hogy semmi sem fekete-fehér benne, viszont mindenki egy baromarc, és ez gyönyörűen szembemegy az összes hollywoodi klisével.
A dialógusok...te szent szar, micsoda dialógusok ezek! Bill a bankban összeakad egy áruházi lopásokból élő fiatal lánnyal, aki visszaemlékszik kislánykorának mozis élményére. Az hagyján, hogy egy pedofil molesztálta a HÉT MENYASSZONY HÉT FIVÉRNEK alatt, az igazi lelki sérülést az okozta neki, amikor kitették a szűrét a moziból. "Mégis mit gondoltak, hová menjek? Haza? Az isten szerelmére, haza?!"
Cohen az amerikai független film egyik legeredetibb alakja, a BONE pedig az akkor már befutott forgatókönyvíró legelső rendezése. Meglehet, stiláris szempontból nem egy vasziszdasz direktor - a debütjében felfedezhető, leginkább a francia újhullámra hajazó stílust (szerencsére) hamar maga mögött hagyta - de úgy írni, ahogyan ő, csak kevesen tudtak. Legérdekesebb munkái valami egészen elvetemült ötlettől vezéreltek: egy középosztálybeli házaspárnak kannibálbébije születik (IT'S ALIVE), Szűzanya és az Ufók titkos frigyének gyümölcse egy Jézus Krisztus Szuperkiller (GOD TOLD ME TO), felhőkarcoló tetején fészket rakó mitikus szörnymadár (Q) - a hihetetlen szituációkat hiteles dialógusokkal, mély emberismeretről tanúskodó karakterrajzokkal tartotta kétlábbal a földön, agyafúrt humorával pedig egy jégkrémreklámból is képes volt szórakoztató szörnyfilmet kihozni (THE STUFF). Sok közös vonás van közte, és a másik szabadúszó zseni, Sam Fuller között, és ha Cohen nem is csinált olyan mesterműveket, mint a PICKUP ON SOUTH STREET vagy a BIG RED ONE, az én listámon legalább olyan előkelő helye van, mint a jó öreg Samnek.
2009. június 6., szombat
szerzői kiadás
"Kurva jó a könyv!" - Viktor Vittorio
"A posztindusztriális celluloidgépezet által kitermelt hulladék kerül új megvilágításba e könyv által, amely úgy épül be az olvasó tudatalattijába, hogy közben észre sem veszi. Brilliáns. - Filmvilág
"Majdnem olyan jó, mintha én írtam volna." - Wostry Ferenc
"Hol lehet ehhez feliratot letölteni?" - anonim
2009. június 1., hétfő
COOLIE KILLER (1982)
Hong Kongban kult, nyugatabbra alig ismert, a COOLIE KILLER a nyolcvanas évek egyik HK-alapvetése. Különösen időszerű ez a retrospektív most, amikor úgy tűnik, a SZÁMŰZÖTTEKkel végleg kifutotta magát a gun fu. Terry Tong első rendezése olyannyira telibe találta a '"heroic bloodshed" lényegét, hogy az nagyjából úgy is maradt, ahogyan azt itt látni lehet: lojalitás és árulás, fegyverfetisizmus, egy tragikus románc valahol a közepén, és stílusos, over-the-top akció az elejétől a végéig.
A Szerencsecsillagok sorozatból ismert Charlie Chin (ő volt a 'jóképű') itt proto-Chow Yun Fatként kúl, bár már kissé rozsdás bérgyilkost alakít öttagú brigádja élén. Mikor a kizárólag külföldre dolgozó csapat egyik tagja hazatér a Japánban teljesített megbízásból, valakik elkezdik módszeresen levadászni őket. Chin egyedüli túlélőként visszavonul erőt gyűjteni szerény kezdetei helyszínére, a kuli-telepre (innen a cím), de sarkában már ott vannak a hangtompítós triádok, valamint egy kitartó zsaru, akivel a végére egészen megkedvelik egymást.
Az össznépi lövöldözéssel végződő rabló-pandúr-barátnő találkozás nagyjából úgy van összerakva, ahogyan John Woo filmjében - minő véletlen, a vágó az a David Wu volt, aki Woo-nak is asszisztált. A leszámolás kékhideg éjszakája Johnnie To-rajongóknak nyújthat kellemes látványt, habár az itt prezentált Hong Kong egyáltalán nincs szépre esztétizálva, legtöbbször inkább úgy fest, mint a józsefvárosi piac zárás után.
A tehetséges koreográfus, Tony Leung Siu Hung (VASANGYALOK) igyekszik mindenhová valami kreatív kis truvájt betenni (görkoris üldözés), az újhullámos kameramunka és vágás fittyet hány a bevett sémákra. Az erőszak ábrázolása az akkor dívó nihilista/realista attitűdhöz tartja magát:: egy vécéző öregembert előbb forró vízzel nyakon öntenek, majd a hirtelen feltűnő bérgyilkos fejbe lövi a szerencsétlent. A jelenet egy magasból felvett plánnal fejeződik be, bal oldalon látjuk távozni a gyilkost, valahol a kép közepén pedig ott fekszik holtan az öreg, letolt gatyával.
A DVD angol feliratai kritikán aluliak, az eredeti befejezés csak a még rosszabb minőségű VCD-én látható*. Mivel a soundtrack lopott (Tangerine Dream, Carpenter stb.), a rendező pedig háromkategóriás szexfilmekbe temette karrierjét, egy színvonalasabb amerikai vagy európai újrakiadás igencsak kérdéses. A COOLIE KILLER továbbra is csak a HK-geekek meséiben fog szerepelni - volt egyszer egy heroic bloodshed...
a COOLIE KILLER pedig nem zombifilm.