Terry Tong, 香港
Hong Kongban kult, nyugatabbra alig ismert, a COOLIE KILLER a nyolcvanas évek egyik HK-alapvetése. Különösen időszerű ez a retrospektív most, amikor úgy tűnik, a SZÁMŰZÖTTEKkel végleg kifutotta magát a gun fu. Terry Tong első rendezése olyannyira telibe találta a '"heroic bloodshed" lényegét, hogy az nagyjából úgy is maradt, ahogyan azt itt látni lehet: lojalitás és árulás, fegyverfetisizmus, egy tragikus románc valahol a közepén, és stílusos, over-the-top akció az elejétől a végéig.
A Szerencsecsillagok sorozatból ismert Charlie Chin (ő volt a 'jóképű') itt proto-Chow Yun Fatként kúl, bár már kissé rozsdás bérgyilkost alakít öttagú brigádja élén. Mikor a kizárólag külföldre dolgozó csapat egyik tagja hazatér a Japánban teljesített megbízásból, valakik elkezdik módszeresen levadászni őket. Chin egyedüli túlélőként visszavonul erőt gyűjteni szerény kezdetei helyszínére, a kuli-telepre (innen a cím), de sarkában már ott vannak a hangtompítós triádok, valamint egy kitartó zsaru, akivel a végére egészen megkedvelik egymást.
A rendőrt nem Danny Lee alakítja (azért ő is feltűnik, természetesen mint CID officer), és Charlie Chin színészileg sem egy Chow-kaliber, de ettől eltekintve egyáltalán nem nehéz meglátni a filmben a hét évvel később készült THE KILLER-t.
Az össznépi lövöldözéssel végződő rabló-pandúr-barátnő találkozás nagyjából úgy van összerakva, ahogyan John Woo filmjében - minő véletlen, a vágó az a David Wu volt, aki Woo-nak is asszisztált. A leszámolás kékhideg éjszakája Johnnie To-rajongóknak nyújthat kellemes látványt, habár az itt prezentált Hong Kong egyáltalán nincs szépre esztétizálva, legtöbbször inkább úgy fest, mint a józsefvárosi piac zárás után.
A tehetséges koreográfus, Tony Leung Siu Hung (VASANGYALOK) igyekszik mindenhová valami kreatív kis truvájt betenni (görkoris üldözés), az újhullámos kameramunka és vágás fittyet hány a bevett sémákra. Az erőszak ábrázolása az akkor dívó nihilista/realista attitűdhöz tartja magát:: egy vécéző öregembert előbb forró vízzel nyakon öntenek, majd a hirtelen feltűnő bérgyilkos fejbe lövi a szerencsétlent. A jelenet egy magasból felvett plánnal fejeződik be, bal oldalon látjuk távozni a gyilkost, valahol a kép közepén pedig ott fekszik holtan az öreg, letolt gatyával.
A DVD angol feliratai kritikán aluliak, az eredeti befejezés csak a még rosszabb minőségű VCD-én látható*. Mivel a soundtrack lopott (Tangerine Dream, Carpenter stb.), a rendező pedig háromkategóriás szexfilmekbe temette karrierjét, egy színvonalasabb amerikai vagy európai újrakiadás igencsak kérdéses. A COOLIE KILLER továbbra is csak a HK-geekek meséiben fog szerepelni - volt egyszer egy heroic bloodshed...
* A VCD-féle finisben a bérgyilkos/antihős Chin, mint aki jól végezte dolgát, elindul az eső áztatta éjszakába. A film az ő mosolygós arcának freeze framejével ér véget (lásd balra).
A DVD-változat már nem ennyire megengedő. Cenzori nyomásra a "bűn és bűnhődés" problematikáját akkoriban úgy oldották meg a moziváltozatokban, hogy még mielőtt jönne a stáblista, öles betűkkel feltüntették, hogy a bosszúálló főhőst letöltendő börtönbüntetésre ítéli majd a bíróság (ez van kiírva például a THE BEASTS végén). A COOLIE KILLER írásbeli figyelmeztetés helyett egy alternatív befejezéssel rukkol elő: miután Chin leszámolt ellenségeivel...
besétál a képbe a zsaru
ráteszi Chin kezére a bilincset
The End
Apró gikszer, hogy rendőrünk a 75. percben ki lett iktatva a történetből,a COOLIE KILLER pedig nem zombifilm.